Σαρανταπεντάχρονος (45) παράτυπος μετανάστης κατά πάσα πιθανότητα υπήκοος Ιράκ, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Διδυμοτείχου, περίπου στις 10.30, το πρωί της Παρασκευής 11/8, τραυματισμένος από πυροβολισμό που δέχθηκε στην νεφρική χώρα.
Σύμφωνα με την ΕΡΤ, οι εξετάσεις έδειξαν ότι η σφαίρα βρίσκεται στο δεξί μέρος της κοιλιακής χώρας και αυτή την στιγμή χειρουργείται στην ομώνυμη κλινική του Νοσοκομείου.
Ο 45χρονος τον οποίο μετέφεραν στο νοσοκομείο άνδρες της Συνοριοφυλακής Διδυμοτείχου μιλούσε την διάλεκτο Παστού.